Geelong RC Offroaders Race Results

2019 RCRA Hobbies Direct Victorian Off Road Large Scale Titles - Day 2

March 10th 2019

34 Entries

 Round 3

12WD Baja Class

Heat 1

#   Pos Laps/Time Fast
9 1. Andrew Park
6 2. Henry Haagsma
3 3. Peter Schembri
10 4. Jaxon Durbidge
2 5. Tony Maya
5 6. Aaron Godfrey
4 7. Stephen Mays
8 8. John Agg
1 9. Adam Barry
7 10. Andrew Noonan

24WD Short Course

Heat 1

#   Pos Laps/Time Fast
3 1. James Grant
8 2. Wayne Ruddick
5 3. Nir Sinay
6 4. Matthew Durbidge
1 5. Daniel Schultz
4 6. Stephen Lawrence
2 7. Wayne Ruddick
7 8. Mick Drummond

34WD Short Course

Heat 2

#   Pos Laps/Time Fast
2 1. Gary Penney
5 2. Neil Stokes
3 3. Brendan Free
4 4. Brendan Green
1 5. Greg Matthews
6 6. Brian Scarlett

44WD EFRA

Heat 1

#   Pos Laps/Time Fast
3 1. Ronald Maya
7 2. Andrew Park
2 3. James Grant
1 4. Evan Nichols
5 5. James Cotterell
4 6. Wayne Ruddick
6 7. Jonathan Loten
8 8. Nir Sinay

 Round 4

12WD Baja Class

Heat 1

#   Pos Laps/Time Fast
9 1. Andrew Park
3 2. Peter Schembri
5 3. Aaron Godfrey
8 4. John Agg
4 5. Stephen Mays
10 6. Jaxon Durbidge
2 7. Tony Maya
7 8. Andrew Noonan
1 9. Adam Barry
6 10. Henry Haagsma

24WD Short Course

Heat 1

#   Pos Laps/Time Fast
3 1. James Grant
8 2. Wayne Ruddick
4 3. Stephen Lawrence
1 4. Daniel Schultz
6 5. Matthew Durbidge
5 6. Nir Sinay
2 7. Wayne Ruddick
7 8. Mick Drummond

34WD Short Course

Heat 2

#   Pos Laps/Time Fast
1 1. Greg Matthews
4 2. Brendan Green
3 3. Brendan Free
5 4. Neil Stokes
2 5. Gary Penney
6 6. Brian Scarlett

44WD EFRA

Heat 1

#   Pos Laps/Time Fast
3 1. Ronald Maya
7 2. Andrew Park
1 3. Evan Nichols
5 4. James Cotterell
4 5. Wayne Ruddick
2 6. James Grant
6 7. Jonathan Loten
8 8. Nir Sinay

 Round 5

24WD Short Course

A Main

#   Pos Laps/Time Fast
12 1. Wayne Ruddick
1 2. James Grant
11 3. Greg Matthews
3 4. Gary Penney
4 5. Brendan Green
6 6. Daniel Schultz
7 7. Brendan Free
9 8. Nir Sinay
10 9. Stephen Lawrence
8 10. Matthew Durbidge
2 11. Wayne Ruddick
5 12. Neil Stokes

32WD EFRA

#   Pos Laps/Time Fast
3 1. Ronald Maya
1 2. Shane Hyland
2 3. Peter Jurcevic
4 4. Mick Drummond

44WD EFRA

A Main

#   Pos Laps/Time Fast
5 1. Wayne Ruddick
2 2. Andrew Park
1 3. Ronald Maya
6 4. James Cotterell
4 5. Evan Nichols
3 6. James Grant
7 7. Jonathan Loten
8 8. Nir Sinay

Car Gallery

Wayne Ruddick

4WD Short Course

Daniel Shultz

4WD Short Course

Shane Hyland

2WD EFRA

Gary Penney

4WD Short Course

James Grant

4WD Short Course

James Cotterell

4WD EFRA

Nir Sinay

4WD Short Course

Nir Sinay

4WD EFRA

Andrew Park

4WD EFRA

Brendan Free

4WD Short Course

Michael Drummond

4WD EFRA

Mick Drummond

2WD EFRA